כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדיבור הפוליטי – אוקטובר 2018

מדד הדיבור הפוליטי בוחן את נוכחותם של חברי הכנסת באמצעי המדיה המשודרת. בחודש אוקטובר השיח הפוליטי היה קצת סוער מהרגיל, עם קרוב ל-2,200 הופעות של 20 הפוליטיקאים המובילים במדד, 15% מעל הממוצע של הכנסת הנוכחית. גם החודש, נתח הקואליציה במדד שומר על יציבות של מעל 75%, זאת על אף נוכחות גבוהה יחסית של נציגי האופוזיציה – 6 מתוך 20 המובילים במדד.

המזנק הבולט של החודש, גדעון סער עם 58 הופעות ועליה של 286%. השר אמנם משויך לקואליציה אך סוקר במסגור אופוזיציוני לראש הממשלה. האשמת נתניהו כי סער תכנן הפיכה נגדו העלתה אותו למרכז השיח, כאשר עלה להכחיש את הדברים בקולו. בנוסף, בלט גם בסיקור הבחירות המקומיות. במקום השני, עם 65 הופעות ועליה של 222%, נמצא שר הפנים אריה דרעי שהבחירות המקומיות הביאו לחשיפה גבוהה עבורו בנוסף להיותו שחקן מרכזי בפוליטיקה המונציפאלית. במקום השלישי, ח"כ נאוה בוקר, עם 34 הופעות ועליה של 108%, שבלטה בהתייחסותה לענישת מחבלים וביקורת על עמותות השמאל. במקום הרביעי, ח"כ מירב מיכאלי, בעיקר בשל התייחסותה לאלימות כנגד נשים, ובמקום החמישי – ח"כ מיקי זוהר, אשר בלט בסיקור הקרבות הפנימיים בליכוד.

ברשימת 20 הבולטים בתקשורת המשודרת, שומר ראש הממשלה בנימין נתניהו על המקום הראשון עם 62 הופעות, מספר הגדול פי שלושה ממספר ההופעות של אביגדור ליברמן (224) הנמצא במקום השני. במקום השלישי השרים מירי רגב עם 126 הופעות, נפתלי בנט עם 120 הופעות ומשה כחלון עם 86 הופעות. סוגרים את הרשימה אורן חזן במקום ה-19 עם 52 הופעות, ותמר זנדברג במקום ה-20 עם 45 הופעות בטלוויזיה וברדיו.

שני נושאים בלטו בחודש אוקטובר הם העימותים בעזה והבחירות לרשויות המקומיות. העימותים בעזה הובילו את סדר היום התקשורתי עם יותר מ- 3,000 כתבות במדיה הארצית במהלך החודש. חמישית מכלל הופעותיהם של הפוליטיקאים המובילים במדיה היו על רקע אירועים אלה. הבחירות לרשויות המקומיות סוקרו אף הן בהיקף נרחב והסיטו את הפוקוס מהארצי למקומי, אך גם במסגרתם מצאו חברי כנסת רבים את מקומם בתקשורת כתומכים במועמדים וברשימות בערים רבות. אירועים נוספים שבלטו החודש בסדר היום הפוליטי היו: מינוי הרמטכ"ל והמפכ"ל, חוק הנאמנות בתרבות, חוק הגיוס ונאום נתניהו והויכוח עם אורנה פרץ.

להרחבת הקריאה – הדיבור הפוליטי אוקטובר 2018