כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדיבור הפוליטי – דצמבר 2019 בתקשורת

השיח הפוליטי בשיאו

עשרים הפוליטיקאים המובילים במדד זכו החודש לכמעט 3,400 הופעות בטלוויזיה וברדיו – 50% יותר מהממוצע החודשי בשנה סוערת מבחינה פוליטית. במקום הראשון, ראש הממשלה בנימין נתניהו עם 1,081 (חשיפת שיא!!) הופעות, הנתון הגבוה ביותר מאז הבחירות הקודמות ופי ארבעה מכל מועמד אחר. שני ראשי 'הימין החדש' מתמקמים במקום השני והשלישי. נפתלי בנט עם 284 הופעות ואיילת שקד עם 192 הופעות. השניים הנוספים בחמישייה המובילה הם משה כחלון  (178 הופעות) ואבי גבאי שהופעותיו  בתקשורת המשודרת (160) הן לרוב על רקע הדחתה של ציפי לבני ופירוק המחנה הציוני. מירי רגב, אביגדור ליברמן, ציפי לבני, יריב לוין וגלעד ארדן נמצאים ברשימת הפוליטיקאים המובילים, אך מספר ההופעות שלהם בתקשורת המשודרת ירד בהשוואה לחודש הקודם.

הפוליטיקאית המזנקת בתקשורת היא ח"כ לאה פדידה (עליה של 180%, 28 הופעות) על רקע המאבקים הפנימיים במפלגת העבודה והשיח על פילוגה. במקום השני ח"כ אמיר אוחנה (160%, 130 הופעות) – נציג הליכוד בפאנלים בעקבות פיזור הכנסת. במקום השלישי ח"כ רויטל סוויד (146%, 34 הופעות) בנושא קידום המאבק הציבורי נגד אלימות בנשים, ובדיונים בנושא מינוי המפכ"ל. במקום הרביעי ח"כ מיקי זוהר (142%, 115), ובמקום החמישי ח"כ נאוה בוקר (133%, 62).

ניתוח סדר היום התקשורתי הכללי בשנה האחרונה מעיד על דומיננטיות של נושאי ביטחון לצד אירועי תרבות בולטים ונושאים פוליטיים מגוונים. ההסלמה ברצועת עזה עמדה בראש סדר היום במשך כמה חודשים ברציפות, לצד התחממות גם בגזרה הצפונית, והבחירות לרשויות המקומיות סוקרו יותר ממערכות קודמות לאור מירוצים פוליטיים מעניינים בערים גדולות. מהלכי החקיקה הבולטים סוקרו בהרחבה ולעתים אף הובילו למחאות פוליטיות או חברתיות. באופן כללי נרשמה עלייה ניכרת בהפגנות מחאה השנה, שיאן בחזרתו של שיח יוקר המחייה לכותרות ברבעון האחרון על רקע גל ההתייקרויות במשק.

להרחבת הקריאה – הדיבור הפוליטי דצמבר 2018