כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדיבור הפוליטי – ינואר 2019 בתקשורת

 כוכב חדש נולד 

חודש ינואר 2019 עמד בציפיות מבחינת היקפי השיח הפוליטי ונוכחותם של חברי הכנסת המיועדים במדיה. עשרים הפוליטיקאים המובילים במדד הדיבור הפוליטי זכו ל- 3,300 הופעות בערוצי הטלוויזיה ותחנות הרדיו במהלך החודש, דומה לחודש דצמבר וגבוה ב- 50% מהממוצע החודשי.

המזנק הבולט של החודש הוא הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ,  שהחל את הקריירה הפוליטית בנאום מתוקשר שהקנה לו 239 הופעות בתקשורת המשודרת וזמן מסך מצטבר של כמעט חמש שעות. גנץ נמצא במקום השלישי ברשימת 20 הפוליטיקאים הבולטים בתקשורת המשודרת. לפניו ובמקום הראשון, ראש הממשלה עם 890 הופעות ועלייה של 40% בהופעותיו ביחס לממוצע, ובמקום השני – אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, עם 249 הופעות.

הפוליטיקאים שמספר הופעותיהם בתקשורת המשודרת ירד הם: משה כחלון, יאיר לפיד, אמיר אוחנה, זאב אלקין ונפתלי בנט שמספר הופעותיו ירד מ-284 ל-73 הופעות, והוא ממוקם במקום ה-19 ברשימת 20 הבולטים בתקשורת.

ארבעה פוליטיקאים נוספים המזנקים בתקשורת, ממוקמים ברשימה אחרי הרמטכ"ל לשעבר גנץ. יואב גלנט, שר העליה והקליטה, במקום השני  (149 הופעות, עליה של 279%) מיצב את עצמו כ"ביטחוניסט" של הליכוד והרבה לתקוף את גנץ בתקשורת. במקום השלישי סתיו שפיר (33 הופעות, עליה של 247%) אשר בלטה בשיח על המצב העגום של מפלגת העבודה תוך רצון להתמקד בתפיסותיה החברתיות. סוגרים את חמישיית המזנקים אופיר אקוניס ואבי גבאי. הראשון מבין השניים, שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, עלה לשידור בענייני משרדו והבחירות, אך בעיקר בעקבות אמירתו אודות אשתו של בני גנץ. השני, אבי גבאי, בשל התמקדות התקשורת התמקדה הפנימיים במפלגת העבודה.
במהלך קמפיין הבחירות עוקב צוות יפעת מחקרי מדיה אחר סדר היום התקשורתי ובוחן מהם הנושאים המרכיבים אותו ואיזה מועמדים זוכים ליתרון עקב כך. במהלך סוף ינואר ותחילת פברואר כ- 70% מהסיקור התקשורתי לא כלל אף עיסוק מהותי והוא התמקד רק במרוץ עצמו – סקרים, פיצולים, איחודים וספקולציות. מתוך 30% הנותרים בהם הועלה נושא מהותי כלשהו, 10% מהסיקור עסק בנושאים כלכליים-חברתיים ועוד 8% בנושאים ביטחוניים. הציפייה היא לעלייה בחודשים פברואר ומרץ בנושאים מהותיים במסגרת הקמפיינים הסופיים של המפלגות.

להרחבת הקריאה – הדיבור הפוליטי ינואר 2019