כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדיבור הפוליטי – מרץ 2019

שיח פוליטי רב מימדים ושובר שיאים, למעלה מ- 3,000 הופעות של 20 הפוליטיקאים המובילים בטלוויזיה וברדיו, השתלט על התקשורת בחודש מרץ והותיר מעט מאוד מקום לנושאים אחרים.

סדר היום התקשורתי של קמפיין הבחירות היה רב תהפוכות, עם התמקדות בפרשות אישיות וסערות נקודתיות על חשבון עיסוק בנושאים מהותיים לאורך זמן. רק שלושה סיפורים משמעותיים ליוו את הקמפיין  – ההסלמה בעזה, חקירות ראש הממשלה נתניהו והפריצה לטלפון של בני גנץ.

בהיעדר נושאים קבועים ועיסוק במהות, הסערות קצרות הטווח שלטו בסדר היום, בעיקר בהובלת קמפיין הליכוד, שספג ביקורת עקב סרטונים וחיקויים אך גם הגדיל את החשיפה למסריו בקרב קהל היעד. מנגד, הקו של 'כחול לבן' היה ממלכתי לאומי אבל הסיפורים שדבקו בבני גנץ היו אישיים ואילצו אותו ליזום פחות ולהגיב יותר. כאשר מכלילים במדד הדיבור הפוליטי גם את תחילת חודש אפריל, ניכר ה'בליץ' התקשורתי המוצלח של ראש הממשלה נתניהו, שזכה לזמן אוויר כפול (684 הופעות בטלוויזיה וברדיו) מיריבו בני גנץ  (359 הופעות) בחודש האחרון של הקמפיין.

חמשת הפוליטיקאים המזנקים בתקשורת הם: ח"כ גבי אשכנזי (מקום ראשון, 42 הופעות, עליה של 1,257%) שלאחר שנים של שתיקה ציבורית הפך לדמות מובילה בקמפיין כחול לבן; משה פייגלין (מקום שני, 91, 550%) עקב העלייה של מפלגתו בסקרים שהובילה להתענינות התקשורתית בדמותו של פייגלין; ח"כ משה יעלון (מקום שלישי, 92, 240%) שהתבלט בשיח סביב פרשת הצוללות; ח"כ אבי ניסנקורן (מקום רביעי, 32, 87%) בעיקר עקב מתקפות הליכוד שהיו ממוקדות בו; וסוגר את החמישיה, ח"כ איימן עודה, שהציג את תגובת המפלגות הערביות לקמפיין "ביבי או טיבי", עם 23 הופעות וזינוק של 150%.

להמשך קריאה – הדיבור הפוליטי