כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

הדיבור הפוליטי – פברואר 2019

יפעת מחקרי מדיה מציגה את מצעד המרואיינים החודשי בטלוויזיה וברדיו – פברואר 2019

קמפיין הבחירות השתלט כצפוי על סדר היום התקשורתי בחודש פברואר עם כ- 15 אלף כתבות בתקשורת הארצית המובילה בישראל. גם הנושא השני בדירוג סדר היום, חקירות ראש הממשלה, מקושר ברובו המוחלט לבחירות ותופס כ- 5% מכלל שיח הבחירות במדיה. עם זאת, הסיקור התקשורתי של הקמפיין נעדר נושא דומיננטי אחד ו- 60% מהסיקור אינו עוסק באופן ענייני או מהותי בסוגיות, אג'נדות ומצעים. בחודש זה האירוע הבולט הוא האיחוד בין יאיר לפיד ובני גנץ ליצירת רשימת 'כחול לבן'. נושאים ביטחוניים נמצאים בעלייה לאור התחממות מחודשת גם בעזה וגם בגדה, אך אלה עדיין מהווים רק עשירית משיח הבחירות, בדומה לנושאים כלכליים-חברתיים.

מדד הדיבור הפוליטי, הבוחן את הופעתם של הפוליטיקאים במדיה המשודרת, ירד מעט בהשוואה לחודש ינואר ועומד על קצת יותר מ- 2,500 הופעות של 20 המובילים במדד. על אף האיחוד המתוקשר של מפלגות המרכז, ראש הממשלה נתניהו עדיין זוכה לזמן מסך משמעותי בהרבה ומספר הופעותיו במדיה (611) יותר מכפול מסך הופעותיהם המשותף של גנץ ולפיד. מבין המפלגות האחרות, שלושת ראשי המפלגות הדומיננטיים ביותר תקשורתית הן נפתלי בנט (192 הופעות), אבי גבאי  (164) ומשה כחלון (150). לצדם, נרשמה החודש דומיננטיות גבוהה לחברי כנסת מהליכוד ומהעבודה לאור מאמציהם התקשורתיים סביב הבחירות המקדימות. מספר ההופעות של בני גנץ בחודש פברואר (160) נמצא בירידה לעומת החודש הקודם ואילו מספר ההופעות של יאיר לפיד בחודש פברואר נמצא בעליה לעומת החודש הקודם (124). פוליטיקאים אלה תופסים את ששת המקומות הראשונים ברשימת הבולטים בתקשורת המשודרת.

הפוליטיקאים המזנקים בתקשורת בחודש פברואר הם ח"כ סתיו שפיר (מקום 1, 58 הופעות, עליה של 352%). עקב בחירתה לצמרת רשימת העבודה הפכה לדוברת בולטת של עמדות המפלגה בתקשורת. במקום השני נמצא ח"כ מאיר כהן עם 42 הופעות ועליה של 155%, עקב היותו קול בולט במהלך המגעים לאיחוד בין מפלגות המרכז והעברת מסרי 'יש עתיד'. במקום השלישי נמצאת ח"כ שלי יחימוביץ עם 120 הופעות ועליה של 136%, שהגבירה את הופעותיה התקשורתיות כחלק מחיזוק הקמפיין של מפלגת העבודה. במקום הרביעי ח"כ תמר זנדברג (97, 93%), ובמקום החמישי ח"כ עופר שלח (55, 85%). זנדברג מעבירה את המסר שהיא הכתובת של מצביעי השמאל, ושלח התבטא רבות לגבי התרחישים הפוליטיים ב'יש עתיד'.

להמשך קריאה