כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

החשיבות של מיומנויות יחסי ציבור בעולם היפר-גלובלי

שינוי דרמטי ובמהירות חסרת תקדים, קורה בעולם שבו בעלי העניין הם גלובליים.

התקשורת האנושית היא גלובלית ומיידית, ומנהיגים חייבים כעת לראות את יחסי הציבור כמיומנות ניהול חיונית שבאמצעותה הם יכולים להשיג מטרות במהירות, ביעילות ובעקביות.

כיצד קבוצת רנו-ניסן הפכה את בעלי העניין שלה לתומכיה? כיצד Ghosn יו"ר החברה נקט פעולה מיידית ומכרעת לטיפול במשברים בהם חברת ניסן הייתה מעורבת, והפך את מה שיכול היה להיות מכשול עצום ליוזמה אסטרטגית מוצלחת שהובילה את החברה שבראשו  לשיאים חדשים?

החשיבות של יחסי הציבור ככוח ניהולי מתוארת במקרה של מיצובישי מוטורס. בשנת 2000, החברה הפכה חלק מ-  DaimlerChrysler alliance. בתקופה זו מיצובישי ניסתה, ללא הצלחה, להסתיר פגמים במכוניות שלה, במקום להתנהג בצורה אתית ולהכריז על ריקול, ובשנת 2004, נכפה על חברת מיצובישי לעזוב את דיימלר קרייזלר.

בסוף שנת 2015, יצרנית הרכב מיצובישי הציגה מוצרים חדשים פופולאריים ובסופו של דבר נראה שהבריאה מהמשבר והשיגה את את אמון הלקוח והשוק.

ואז, ב-20 באפריל 2016, נשיא מיצובישי טטסורו איקאווה התפטר באופו פתאומי לאחר שהודה שחברתו זייפה את הדיווח על צריכת הדלק. מחיר המניה של יצרנית המכוניות ירד מ 864 ¥ ל ¥ 434 (מ $ 7.91 ל $ 3.97) למניה.

בשנת 2010, לחברת ניסן מוטורס היה חוזה עם מיצובישי במיזם משותף לעיצוב וייצור מכוניות מיני. אבל אז שערוריית 2016 אילצה את ניסן להשעות את מכירת מודלים הללו. בנוסף, מיצובישי דיווחה בשנה זו, כי זיוף נתוני צריכת הדלק כלל את כל הרכבים מקו המוצרים של החברה, והחל לפני יותר מ-20 שנה.

בהתחשב בפעילות לא אתית לכאורה של החברה, היה צפוי כי ניסן תנתק את קשריה עם מיצובישי. אבל לפני מספר שבועות, הודיע ​​מנכ"ל ניסן, כי החברה תרכוש 34% ממניות השליטה של מיצובישי. עד יולי 2017, קצת יותר משנה לאחר העסקה, הפכה קבוצת רנו-ניסן ליצרנית הרכב הגדולה בעולם.

את סיפור ההצלחה של יחסי הציבור של ניסן ומיצובישי אפשר להבין במונחים שהמחבר מכנה "שלושת הכוחות של היפר-גלובליזציה": כוח כלכלי, תקשורת אינטרנטית והפרעות טכנולוגיות.

המחבר, טקאשי אינוי, הוא יו"ר חברת יחסי ציבור ביפן, פרופסור אורח במספר אוניברסיטאות ביפן ובסין, וכותב הספר –  יחסי ציבור בהיפר גלובליזציה, שפורסם ב-2018.

 

להמשך קריאה