כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

העברת ערכי ארגון באמצעות יוזמות של אחריות חברתית – המקרה של Florida Panthers

חלק ניכר מהספרות העוסקת בהתמודדות במצבי משבר, מתמקד בארגון האחראי לפריצת המשבר ובתגובתו. אך כאשר מדובר במשברים כגון אסון טבע, ארגונים בעלי ערכים ותחושת אחריות, יכולים ליזום פעולות כדי להתמודד עם המצב. דוגמא לארגון כזה היא קבוצת ההוקי קרח פלורידה פנתרס, שהתגייסה לעזרת האוכלוסייה המקומית בעת שהוריקן אירמה היכה בפלורידה ב-10 בספטמבר 2017.  המושל ריק סקוט הכריז על מצב חרום, הזעיק את המשמר הלאומי, סגר בתי ספר והקים מקלטים למפונים. שדות התעופה הבינלאומיים במיאמי, פורט לודרדייל ואורלנדו הפסיקו פעילותם ב-9 בספטמבר 2017 וחברת דיסני סגרה את פארקי השעשועים.

חמישה ימים קודם לכן, בהוראת הבעלים של קבוצת הפנתרים, הנשיא והמנכ"ל של הקבוצה ארגנו כנס חשיבה בו השתתפו בכירים בארגון ונותני החסות של הקבוצה – JetBlue ופורד. יחד בדקו במה הם יכולים לתרום לקהילה העומדת להיפגע מהסופה המתקרבת. בנוסף, בעלי הקבוצה תרמו מיליון דולר למאמצי הסעד וההבראה.

במתחם משחקי ההוקי שוכנו 2,500 עובדי חברת החשמל שמשימתם הייתה לשקם את מערכות החשמל שנפגעו וסופק להם מזון. במגרש החנייה חנו רכבי חירום והצלה ומסוקים. למעלה מ-20,000 ארוחות חמות סופקו לקהילה ביום הראשון של הסופה, וחברי הקהילה החלו לפנות למשרדי הפנתרים בבקשות לעזרה.

באמצעות שימוש במדיה החברתית וגם באמצעי המדיה המסורתיים, הציבור התבקש לתרום מצרכים ולהביאם למתחמי הקבוצה. לאחר שלושה ימים יצאה שיירה של 20 משאיות של חברת פורד והביאה את האספקה (מים, סוללות, בגדים ומוצרי הגיינה) לפלורידה keys, אזור שנפגע קשות בסופה. הממונה על המחוז אמר כי ארגון הפנתרים ומשאביו "היו זמינים כאשר הצורך בעזרה היה הגדול ביותר".

החוקרים מציינים כי תגובה יעילה למשבר מתחילה טרום המשבר. ואכן, הפנתרים פיתחו קשרים עם קבוצות בעלי עניין מרכזיים בקהילה, ועסקו ביוזמות אחריות חברתיות, באמצעותן העבירו את ערכיהם ותחושת אחריותם, הרבה לפני הוריקן אירמה. הקריאה לאוהדים לעזור בזמן המשבר, לא נתפסה כחריגה.

בפברואר 2018 הפנתרים הגיבו למשבר נוסף שהם לא היו אחראים לו – הירי ההמוני בבית הספר התיכון מארג'ורי סטונמן דאגלס בדרום פלורידה. הם ארגנו התרמת דם לפני משחק ביתי, אספו כסף לקרן על שם הקורבנות, ושמו מדבקות על הקסדות לזכרם.

כותבי המאמר מסכמים כי תגובה יעילה של ארגון בעת משבר שפורץ עקב נסיבות שלא קשורות אליו, היא גישה ניהולית מונעת ערך כלפי בעלי העניין של הארגון.

לקריאת המאמר

הגישה המלאה למאמר היא בתשלום – דרך המו"ל של כתב העת