כל מה שרצית לדעת על יחסי ציבור. חדשות מהארץ ומהעולם, מחקרים אקדמיים, כנסים, טיפים ועוד. בשיתוף יפעת מידע תקשורתי ובית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

כיצד אנשי יחסי ציבור יכולים ליצור קשר בעל ערך הדדי עם עיתונאים?

במאמר שהתפרסם החודש בכתב העת Public Relations Review החוקרים בודקים באמצעות ראיונות עומק עם עיתונאים, את תגובתם לפעילות מומחי יחסי ציבור בהקשר של יצירת ערך עבור קהליהם. החוקרים פיתחו מודל תיאורטי PEB – press engagement behavior, המאפשר להסביר ולהעשיר את הערך של פעולות אסטרטגיות לטיפוח היחסים בין הצדדים.

שני המדדים המוצגים על ידי החוקרים הם: התנהגות שיתוף הפעולה של העיתונאים וההתנהגות האזרחית שלהם. המדד הראשון כולל חיפוש מידע, שיתוף מידע, התנהגות אחראית ואינטראקציה בין אישית. המדד השני כולל משוב – מידע שעיתונאים חולקים עם יחצנים כדי לשפר את תהליך יצירת החדשות; תמיכה – עיתונאים ממליצים ליחצנים; עזרה – עיתונאים עוזרים לעיתונאים אחרים הזקוקים למידע אודות החברה המיוצגת על ידי היחצנים; סובלנות – התנהגות העיתונאים כאשר יחצנים כושלים בהעברת המידע הדרוש לעיתונאי.

במהלך ראיונות העומק, מספר עיתונאים ביקשו מהחוקרים לתקשר את הצורך בהבנה טובה יותר מצד היחצנים לגבי האופן בו פועלת העיתונות, וכיצד יחצנים צריכים לספק מידע רלוונטי ועדכני לעיתונאים כדי ששני הצדדים ירוויחו. העיתונאים סבורים כי יחצנים צריכים לפתח כלי מדידה משמעותיים יותר לאור השינויים בתקשורת ובטכנולוגיה. לדוגמה, הם ציינו כי לרוב הלקוחות מעוניינים במספר גדול של עיתונאים שישתתפו במסיבת עיתונאים בעוד שהאחרונים מצפים לדווח על חדשות מהלקוחות ללא נוכחותם הפיזית.

לקריאת המאמר

הגישה המלאה למאמר היא בתשלום – דרך המו"ל של כתב העת